Przedszkole Anglojęzyczne

FIRST STEPS
Przedszkole przyjazne alergikom

W skali kraju coraz więcej problemów zaczynają stwarzać alergie i coraz więcej pojawia się w związku z tym zapytań o przedszkole dla alergików. Statystycznie, co trzecie dziecko jest na coś uczulone. Nasze przedszkole zostało tak zaprojektowane, by do minimum zmniejszyć kontakt przedszkolaków z alergenami wziewnymi i kontaktowymi:

- korytarze , toalety , jadalnia i szatnia zostały wykończone płytkami ceramicznymi a w salach zajęć położono wykładziny PCW firmy Tarkett. W obiekcie nie ma dywanów, chodników ani wykładzin dywanowych, ze względu na gromadzenie się w nich ogromnych ilości roztoczy;
- wszystkie toalety są bardzo dobrze wentylowane za pomocą wentylacji mechanicznej, dzięki czemu poziom wilgotności pomieszczeń ograniczony jest do minimum;
- w trosce o jakość powietrza zastosowano tradycyjny system ogrzewania tj. grzejniki konwencjonalne firmy Kemi, które nagrzewają powietrze bezpośrednio, a zatem nie poruszają cząsteczek kurzu;
- zamiast zasłon i firanek w oknach zawieszono żaluzje pionowe (tzw. verticale).


Jeśli chodzi o alergie pokarmowe, na życzenie Rodzica, możliwe jest przygotowanie posiłków dla dzieci wymagających indywidualnego żywienia wg zaleceń lekarza alergologa i dietetyka.
 
Zdrowy przedszkolak

Przedszkole Anglojęzyczne „ First Steps” realizuje projekt „Zdrowy Przedszkolak” związany z kampanią na rzecz naturalnej diety dzieci w wieku przedszkolnym.

„Małymi kroczkami” wprowadzamy duże zmiany w żywieniu dzieci. Przede wszystkim kształtujemy w nich dobre nawyki żywieniowe na przyszłość poprzez prowadzenie zajęć dydaktycznych, w tym kulinarnych, przez nauczycieli polskich i angielskich „native speakers”. Wspólnie z dziećmi robimy soki, sałatki, surówki, bogate w warzywa kanapki, kosztujemy ciasto marchewkowe podczas „Urodzin marchewki”, gdzie przedszkolaki przebrane na pomarańczowo czują, że jest to wyjątkowy dzień. Wyeliminowaliśmy soki kartonowe , zamieniając je na owocowe czy ziołowe herbatki oraz wodę.
Ponadto, organizujemy Dni Zdrowego Gotowania, aby rodzice mieli możliwość porównania jadłospisów.Raport 1 - półroczne działania kadry pedagogicznej wdrażającej dzieci w kształtowanie prawidłowych nawyków zdrowego odżywiania, opracowane przez koordynatorów projektu. - kliknij tutaj

To tylko niektóre formy budzenia świadomości właściwego odżywiania dziecka w wieku przedszkolnym.

26 września 2013r  w naszej placówce miał miejsce otwarty wykład dla rodziców dzieci bielskich przedszkoli na temat: „Wpływu żywienia na zdrowie i rozwój dziecka”. Był on prowadzony przez Panią Emilię Lorenc, koordynatora kampanii naturalnej diety w Polsce, która została Przyjacielem Przedszkola „First Steps”. Wiadomości dotyczące zwiększenia odporności dzieci, dzięki wprowadzeniu zdrowych posiłków mających także wpływ na właściwy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci, były skrupulatnie notowane przez słuchaczy.

W następnych miesiącach odbędą się warsztaty kulinarne dla rodziców z dziećmi pod opieką dietetyka na terenie „Ekokuchni”, zajęcia otwarte oraz „Czytanie Przedszkolakom” z udziałem wolontariuszy.

Dbamy również o dzieci alergiczne, współpracując z Kliniką Pediatrii Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej w Białymstoku. Dwudziestodwuletnie doświadczenie obecnego dyrektora „First Steps” (prywatnie : mamy dzieci alergicznych),  w tym dziesięcioletnie jako dyrektora przedszkola, z inicjatywy którego powstało w Bielsku-Białej przedszkole dla dzieci z alergią pokarmową daje nadzieję, że pobyt dzieci alergicznych w naszej placówce, dostosowanej również wyjątkowo pod względem wyposażenia dla dzieci z alergiami wziewnymi, będzie dla nich czasem, w którym objawy alergii nie będą się nasilać. Z tymi dziećmi realizujemy program „ ABC dla dzieci z astmą”.

Nauczyciele naszej placówki uczestniczą w szkoleniach Przedszkola Promującego Zdrowie w Katowicach oraz Metody Dobrego Startu profesor Marty Bogdanowicz prowadząc na jej podstawie zajęcia, szczególnie edukację matematyczną oraz w Międzynarodowych Konferencjach PTD w Gdańsku, aby na bazie współczesnych wyników badań,  wspomagać rozwój dzieci.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne Metodą Warnkego dla dzieci ryzyka dysleksji, międzynarodowy program „Zippiego” wyróżniają nasze przedszkole w zakresie świadczenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Anglojęzyczność przedszkola, w którym dziecko ma możliwość przebywania 20 godzin tygodniowo w obecności nauczycieli anglojęzycznych "native speakers" jest naszym priorytetem, ale dbanie o zdrowie dzieci, w tym uczestnictwo w kampanii na rzecz naturalnej diety, jest sposobem jego realizacji.

 

Przedszkole Promujące Zdrowie – wręczenie Certyfikatu

 

28 października 2015 r. w Przedszkolu Anglojęzycznym „First Steps” przy ul. Bronisława Czecha 5 w Bielsku – Białej prowadzonym od 13 lat przez International House odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie. Anglojęzyczne Przedszkole „First Steps” jest jedynym wśród bielskich przedszkoli niepublicznych i drugim wśród przedszkoli publicznych (na 64 przedszkola w Bielsku-Białej) posiadającym CERTYFIKAT PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE .

Certyfikat jest uwieńczeniem 2 letniego okresu realizacji przez „First Steps” programu obejmującego m.in. wykłady dla rodziców, „kolorowe wtorki” , akcję „Akademia Aquafresh”, program ”Kubusiowi przyjaciele natury”, propagowanie aktywności fizycznej poprzez codzienne zajęcia z aerobiku prowadzone w języku angielskim, comiesięczne wyjazdy wychowanków przedszkola na łono natury (również w całości po angielsku) pod okiem wykwalifikowanego instruktora – Pani Christine Coburn – native speakera, w myśl zasady ‘las jest jednym wielkim placem zabaw, a przyroda jest mądrą nauczycielką – cierpliwą, życzliwą, ale też nieubłaganą’.

Wyróżnienie zostało nadane przez koordynatora projektu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Panią Barbarę Dobias – Mola w porozumieniu ze Śląskim Kuratorem Oświaty oraz Urzędem Marszałkowskim.

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Śląskiego Kuratorium,   dyrektorzy bielskich przedszkoli, przyjaciele przedszkola, rada rodziców, rodzice, a także społeczność przedszkola. Otrzymanie certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie jest wyrazem dużego zaangażowania społeczności przedszkolnej w działania prozdrowotne i uznaniem dla systematycznej pracy w zakresie promocji zdrowia i propagowania zdrowego stylu życia.

Uroczystość uświetnił program artystyczny przygotowany przez wychowanków „First Steps” : „Witaminki dla Księżniczki Marcelinki” (grupa 5 – 6 latków) „Owocowy taniec” (grupa 4 latków). Na koniec dzieci podzieliły się swoimi wrażeniami z ostatniej edukacyjnej wycieczki do lasu w ramach projektu „Forest Adventure”. Całość odbyła się po angielsku. Następnie Pani Dyrektor wspólnie z dziećmi zaprosiła gości do degustacji dań i deserów przygotowanych w oparciu o zdrowe produkty przez firmę cateringową „Smaki natury”, serwującej posiłki w naszym przedszkolu.