Przedszkole Anglojęzyczne

FIRST STEPS

Jako jedyne przedszkole na Podbeskidziu,First Stepsoferuje metodę (CLIL) wprowadzającą dzieci w świat języka angielskiego w sposób naturalny, w oparciu o innowacyjny program autorski Felicity Coughlan opracowany na bazie polskiego programu pod patronatem MEN.  Prowadzi ją zespół nauczycieli  anglojęzycznych (native speakers) i polskich, znających język angielski.

        International House będąca organem  prowadzącym od 2001 roku Przedszkole Anglojęzyczne "First Steps" jest  instytucją oświatową,  posiadająca 60-letnie doświadczenie na świecie, ponad 20 - letnie w Bielsku-Białej oraz 15 - letnie w  prowadzeniu przedszkola,  budzi zaufanie oraz daje możliwość od najmłodszych lat  na zdobycie umiejętności językowych i ich wykorzystanie w praktyce,  także przez dzieci.

         Nauczyciele anglojęzyczni "native speakers"  nie znają języka polskiego  i  cały czas zwracają się do dzieci   po angielsku : 4 godziny dziennie dla dzieci 2,5 - 6 lat. Tylko nasze prywatne przedszkole w Bielsko-Biała ma w ofercie 20 godzin języka angielskiego tygodniowo. Język angielski nie jest więc dodatkową lekcją, jak w innych przedszkolach, ale  obejmuje intensywną naukę języka angielskiego, zajęcia artystyczne, plastyczne, gimnastyczne, słuchanie bajek, naukę liczenia i logicznego myślenia , towarzyszy dzieciom  także podczas posiłków,  jak i zabaw w ogrodzie. Dzieci uczą się nowych treści i zagadnień  równocześnie  w dwóch językach:  polskim i angielskim. Nauczyciele  polscy  realizują postawę programową w języku polskim, natomiast native speaker w języku angielskim, co sprawia, że dzieci uczą się nowych treści w dwóch językach Dzięki temu,  przedszkolaki bardzo szybko przyswajają prawidłową wymowę , akcent i intonację. Sprawnie opanowują podstawowe zwroty potrzebne  w codziennej komunikacji i potrafią zastosować je w odpowiednich kontekstach. Jak to wygląda  w praktyce,  można obejrzeć w prezentacji filmowej na naszej stronie.

        Jesteśmy otwarci na dzieci alergiczne, tak z alergią wziewną jak i pokarmową. Prowadzimy indywidualne diety dla małych alergików. Małymi kroczkami wprowadzamy duże zmiany w żywieniu dzieci. Przede wszystkim kształtujemy w nich dobre nawyki żywieniowe na przyszłość poprzez prowadzenie zajęć dydaktycznych, w tym kulinarnych. Od 2015 posiadamy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie nadawany przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach  tylko placówkom spełniającym odpowiednie standardy.

Oprócz programu języka angielskiego realizujemy wiele ciekawych polskich projektów zarówno ogólnopolskich jak i wewnątrz przedszkolnych m.in. ”Zdrowy Przedszkolak”, a w nim: „Kolorowe wtorki” ( zajęcia kulinarne, podczas których przygotowujemy zdrowe ciasta, babeczki, sałatki, „Akademia Aqua Fresh”. Projekty ekologiczne to: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, ”Kluby naszej Ziemi”, „Sprzątanie Świata”, „Forest Adventure”, „Cała Polska czyta dzieciom” oraz dla starszych dzieci: bloki matematyczno-przyrodnicze i literackie. Nadrzędnym celem przedszkola „First Steps” jest dążenie do wychowania młodego człowieka, otwartego na otaczający go świat, umiejącego współdziałać w grupie społecznej. Dobieramy atrakcyjne i nowatorskie metody pracy z dziećmi, wykorzystując Metodę Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz, elementy metody Ireny Majchrzak, metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

     Prowadzimy również dodatkowe zajęcia rytmiczne, taneczne, teatralne, gimnastykę korekcyjną, religię, ju-jitsu od 2016 roku zajęcia matematyczne oraz szachy dla dzieci 5 – 6 letnich.

Kadra nauczycielska to dyplomowani anglojęzyczni nauczyciele „native speakers” , posiadający doświadczenie w pracy z małymi dziećmi oraz wysoko wykwalifikowani polscy nauczyciele, w tym nauczyciele dyplomowani  i mianowani  z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

     Przedszkole Anglojęzyczne "First Steps" jest wpisane do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzonej przez Gminę Bielsko-Biała pod nr ED-4320/98/6/2002.

 

Dlaczego warto do nas dołączyć? - kliknij aby zobaczyć więcej

  Zachęcamy dzieci do nauki języka angielskiego i pokazujemy, że nauka ta może być tak samo łatwa i przyjemna jak nauka języka ojczystego.

  Stymulujemy wszechstronny rozwój dzieci kierując się ich wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi.

  Program dydaktyczny realizujemy w języku polskim i w języku angielskim, w oparciu o autorski program działań dydaktycznych „First Steps”.

  Zatrudniamy wysoko wykwalifikowany personel polskojęzyczny i anglojęzyczny (native speakers).

  Stwarzamy naszym wychowankom możliwość poznania innych kultur poprzez kontakty z cudzoziemcami (obcojęzyczni nauczyciele, dzieci ).

  Zapewniamy atmosferę szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.

  Prowadzimy oddział "0", starannie przygotowując dzieci do pierwszej klasy.

  Prowadzimy oddziały żłobkowe dla  dzieci w wieku od 12 miesięcy (wyłącznie dzieci chodzące samodzielnie).

  Oferujemy komfortowe warunki pobytu dzieci w małych grupach.

  Uwzględniamy potrzeby dzieci cierpiących na alergie - nasze przedszkole jest przyjazne alergikom.

  Realizujemy bogaty program zajęć dodatkowych.

  Na bieżąco utrzymujemy kontakt z rodzicami poprzez cykliczne zebrania i komunikaty wysyłane drogą mailową.

  Współpracujemy z logopedą, psychologiem i lekarzem od wad postawy.

  Nie pobieramy wpisowego i czesnego za wakacje. Rodzeństwu oferujemy zniżki.

  Naszym małym absolwentom zapewniamy możliwość kontynuacji edukacji dwujęzycznej w naszej Anglojęzycznej Szkole Podstawowej "Primary Steps" .

 

Godziny otwarcia

Przedszkole czynne jest w od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 17:00.

 

Budynek, ogród, bezpieczeństwo

Od 2010 "First Steps" - prywatne przedszkole Bielsko – Biała posiada atrakcyjną lokalizację, która zapewnia dzieciom komfortową i bezpieczną przestrzeń do nauki i zabawy. Obiekt mieści się  przy  ul. Bronisława Czecha 5 w Bielsku-Białej. Jest to duży (1000 mkw), trzy-kondygnacyjny budynek z przestronnymi, bardzo dobrze doświetlonymi salami zajęć. Przyjemna i ciepła kolorystyka pomieszczeń oraz odpowiednie pomoce dydaktyczne i bezpieczne zabawki, stwarzają optymalne warunki do nauki i zabawy. Całość obejmuje: recepcję, szatnię, poczekalnię dla rodziców, jadalnię, salę zajęć ruchowych z przyrządami do ćwiczeń, salę do zajęć plastycznych, sale służące do pracy w małych grupach, pracownie językowe , biblioteczkę oraz dopasowane do wzrostu dzieci węzły sanitarne. Wszystkie pomieszczenia spełniają wymogi ochrony PPoż i BHP.

Obiekt posiada również obszerny, 15-to arowy zielony teren rekreacyjny obejmujący plac zabaw dla dzieci oraz dogodny parking dla klientów. Całość jest monitorowana. Oddalenie od ruchliwej ulicy, a jednocześnie bliskość parku i Bielskiego Centrum Kultury czyni lokalizacje obiektu bardzo atrakcyjną. 

 

Przedszkole przyjazne alergikom i promujące zdrowie

Od 2015 posiadamy Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie nadawany przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach  tylko placówkom spełniającym odpowiednie standardy - kliknij tutaj.

W skali kraju coraz więcej problemów zaczynają stwarzać alergie i coraz więcej pojawia się w związku z tym zapytań o przedszkola dla alergików. Nasze placówka została tak zaprojektowana, by do minimum zmniejszyć kontakt przedszkolaków z alergenami wziewnymi i kontaktowymi. więcej - kliknij tutaj

 

Grupy w roku 2016/2017

W obiekcie działają równolegle żłobek oraz przedszkole.

W ramach oddziałów żłobkowych przyjmowane są dzieci w wieku od 12 miesięcy do 2,5 lat (grupy 6-8 osobowe).

Grupy przedszkolne tworzone są w oparciu o kryterium wiekowe* (w bloku polskim) oraz poziom zaawansowania językowego dzieci (w bloku angielskim).

W bloku zarówno polskim jaki i angielskim zajęcia prowadzone są w grupach 10-12** osobowych, przy czym zajęcia poranne podczas schodzenia się dzieci oraz zajęcia popołudniowe,  kiedy odbierane są one przez rodziców,   mogą odbywać się w grupach łączonych.

W bloku angielskim zajęcia odbywają się w grupach językowych dostosowanych do poziomu zaawansowania , w ramach którego :

- intensywne zajęcia językowe prowadzone są przez native speakera (30 min.) oraz zajęcia ruchowe "movement" prowadzone są przez polskiego nauczyciela mówiącego w języku angielskim (30 min.) w grupach liczących od 6 -12** osób,

- dalsza cześć zajęć (zabawa w ogrodzie / sali gimnastycznej, zajęcia w sali artystycznej, etc.) prowadzona jest przez native speakera i nauczyciela polskiego mówiącego po angielsku wspólnie dla dwóch grup językowych.

* Po zakończeniu rekrutacji Dyrektor przedszkola może  podjąć decyzję o połączeniu grup wiekowych, w przypadku niepełnych grup.
* * W szczególnych przypadkach Dyrektor przedszkola może podjąć decyzję o zwiększeniu liczby dzieci w grupie o 2 osoby.

 

Zajęcia dodatkowe

Zajęcia jakie oferuje nasze przedszkole Bielsko są niezwykle różnorodne, dzięki czemu każde z dzieci znajdzie formę najlepiej dopasowaną do jego zainteresowań oraz możliwości. Szczegóły oferty kliknij tutaj .

 

Posiłki

Jadłospis jest urozmaicony, dostosowany do potrzeb żywieniowych dzieci. W ramach wyżywienia dzieci spożywają drugie śniadanie, dwu-daniowy obiad oraz podwieczorek.  Personel uwzględnia zalecenia dietetyczne dla dzieci z alergiami pokarmowymi.

Realizujemy program kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu www.zdrowyprzedszkolak.org  zachęcając dzieci do samodzielnego komponowania posiłków, szczególnie podczas śniadań.

 

Opieka specjalistów

Placówka nasza objęta jest opieką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w B-B, gdzie rodzice mogą uzyskać porady dotyczące m.in. problemów wychowawczych, stymulacji rozwoju dziecka i wiele innych. Taką możliwość mają także rodzice na miejscu w przedszkolu, po wcześniejszym umówieniu się w recepcji przedszkola z psychologiem naszej placówki. 

Na początku roku szkolnego instruktor gimnastyki korekcyjnej przeprowadza badania w celu wykrycia ewentualnych wad i wydaje stosowne zaświadczenie, na podstawie którego dziecko może uczęszczać na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej.

Nasza placówka współpracuje również z logopedą, który prowadzi indywidualną terapię logopedyczną dla dzieci na terenie przedszkola , w oparciu o wcześniej zdiagnozowany problem. Wstępne badania są przeprowadzane w naszej placówce na początku każdego roku szkolnego.

Wyżej wymienieni specjaliści to osoby wysoko wykwalifikowane, które współpracują z naszą placówką od wielu lat i specjalizują się w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.